Poglejte si velikost stvari v medsebojni perspektivi. Kakšna je primerjava med vžigalico in mravljo, med celico in virusom, med soncem in galaksijo? Zelo zanimivo. S klikom na sliko pridete na stran, kjer zaženete aplikacijo za ogled.
nedelja, 19. februar 2012
sreda, 8. februar 2012
Stran za angleške podnapise
Ko ni na razpolago slovenskih podnapisov (se dogaja pogosteje kot bi želeli), lahko preverite na tej strani za angleške podnapise. Navadno so angleški na razpolaga na klasični strani s slovenskimi podnapisi, kdaj pa kdaj pa jih ni.
Razrez podnapisov
Če se vam kdaj zgodi, da imate film v dveh kosih, ne najdete pa podnapisov v dveh delih, potem si lahko na tej strani snamete program za rezanje podnapisov.
Razrez podnapisov
Če se vam kdaj zgodi, da imate film v dveh kosih, ne najdete pa podnapisov v dveh delih, potem si lahko na tej strani snamete program za rezanje podnapisov.
Vohunski filmi
Nekaj predlogov vohunskega filma. Zakaj gledat stare vohunske filme? Gledamo čisto druge čase, vseeno pa je v njih toliko podobnosti s sedanjostjo. To je sicer razlog za gledanje starih filmov, to je res. Vohunski filmi so zanimivi predvsem zato, ker preko njih začutiš dinamiko ljudi, ko živijo z dejstvom zidu, ki ločuje dva svetova. Ne tej strani so naši, ljudje na katere smo navajeni in nam ponujajo varnost normalnosti. Na drugi strani so Drugi, v katere projiciramo svoje nasprotje, naše strahove včasih pa tudi ideali. Vohunski filmi pogosto tematizirajo tudi skesance ( ang. defectors), posameznike, ki ne verjamejo več v ideologijo naših, zato se se odločili, da gredo na drugo stran. "Naši" jih vidijo kot izdajalce, njim pa se zdi, so "naši" izdali njih. Filmi tega žanra so zanimivi tudi zato, ker nam pokažejo boj svetov, ki temeljita na radikalno drugačnih idejah. Danes se nahajamo v enem svetu liberalnega kapitalizma. Z nekaj odkloni, radikalnega islamizma, cionizma in eksperimenta Severne Koreje, živimo danes v enoumnem svetu, kar zadeva velike ideologije. Hladna vojna je imela dinamiko vzhod-zahod, komunizem-kapitalizem. Danes se zdi, da se nahajamo v praznem času brez ideologij, ko ne obstaja ideja za katero je vredno tvegati vse. Ni bilo vedno tako in na to nas opozarjajo vohunske klasike.
"The Spy who came in from the Cold" - 1965
imdb, wiki
"Funeral in Berlin" - 1966
Nenavadno zanimivemu agentu dodelijo nalogo, da mora spraviti komunističnega skesanca iz vzhodnega Berlina na zahod. Znajde se v dinamiki, kjer ne more nikomur zaupat, razen svoji vohunski žilici. Zgodba je umirjeno zanimiva, dodana vrednost filma pa je v njegovem prikazu napetosti, ki je rasla ob zidu, ki je ločil vzhod in zahod. Lahkoten film za kako nedeljsko popoldne.
imdb, wiki
"Three Days of the Condor" - 1975
imdb, wiki
"Das Leben der Anderen" (ang. Life of Others) - 2006
Odličen film o napetosti med ideali in sledenju osebnim ambicijam. Ideali lahko človeka vodijo v ilegalo, pregon in uničenje kariere, osebni interes pa lahko napreduje kariero, a žrtvuje najpomembnejše ideale, stvari, brez katerih nima smisla živeti. Navidez vohunski film o vzhodno nemški obveščevalni službi Stasi (Stadt Sicherhiet), v resnici pa film o ljubezni, ki jo je zamenjal interes in o interesu, ki ga je zamenjala ljubezen in želja po pravičnejšem svetu. Izvrsten film, 10/10.
imdb, Kolosejev opis, wikiTv mini serije
"Tinker, Tailor, Soldier, Spy" (BBC) - 1979
imdb, angleški podnapisi
Serija, ki je narejena za zelo specifično publiko. Miselne igrice, napetost med liki, za katere se ne ve, komu pripadajo in kdaj bodo izdali. Že med dogajanjem, posebej pa na koncu serije, podajo zanimivo refleksijo, zakaj bi nekdo, postal izdajalec Zahoda in prestopil h komunistom. Kljub temu, da se skoraj nič ne dogaja, se je 7 delov odvrtelo v 24. urah.
"Cambridge spies" - 2003
imdb, wiki
četrtek, 2. februar 2012
Prilika za dobre filme
"Za vse, ki vsako leto ob sestavljanju svojega "liffovskega" urnika kaj črtajo, češ da "bo tako ali tako prišlo na redni spored", imajo zdaj priložnost, držati svojo besedo: dva od vrhuncev lanskega festivala se za kratek čas vračata na velika platna." iz MMC-jevega članka.
Če še kdo sodi v to kategorijo, je zdaj prilika za ogled.
Polarna zima nad Evropo
Iz slike lahko vidite mavrico, ki jo riše sibirska vremenska fronta. Slika je kopirana od tu, gre pa za posnetek 2.2. zjutraj.
Po šestih dneh se kažejo znaki stabilizacije:
Po šestih dneh se kažejo znaki stabilizacije:
Še malo pa hica :)
In otoplitev:
pomlad:
in skoraj poletje:
Enaka, a cenejša alternativa Lekadolu
Glede na to, da sta Aspirin in Lekadol znamki, ki prodajata zdravilo, ki že zdavnaj ni pod patentom, je fajn, da se potrošniki zavedamo naslednjega dejstva. Bistvo Lekadola je paracetamol, glavna učinkovina aspirina pa acetilsalicilna kislina. Oboje v istih količinah vsebuje več zdravil. Prilagam sliko Dalerona, iz katere je razvidno, da vsebuje enako dozo paracetamola kot Lekadol (500 mg). Daleron je bil včeraj v lekarni cenejši za več kot 20%.
Nauk: preden kupite zdravilo, s katerim so vas oglaševalci najuspešneje dosegli, si zapišite učinkovino in v lekarni preverite, kdo vse prodaja izdelke z isto učinkovino. Alternativa Aspirinu, ki temelji na acetilsalicilni kislini, je skoraj 50% cenejša od te uveljavljene znamke.
Nauk: preden kupite zdravilo, s katerim so vas oglaševalci najuspešneje dosegli, si zapišite učinkovino in v lekarni preverite, kdo vse prodaja izdelke z isto učinkovino. Alternativa Aspirinu, ki temelji na acetilsalicilni kislini, je skoraj 50% cenejša od te uveljavljene znamke.
Pred nami sta dve ekonomski poti
Dober članek o dveh ekonomskih politikah, ki sta na razpolagi tudi v Sloveniji. Zdi se, da je Janković zagovarjal keynesijansko, Janša pa bo izhajal iz fridmanove ekonomske politike. Razlaga logike obeh je v tem članku.
Naročite se na:
Objave (Atom)